Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Sam na sam z angielskim – 5 minut dziennie


Nie jest żadną tajemnicą ani wielkim przełomowym odkryciem fakt, że chcąc lepiej opanować jakiś język obcy, nie wystarczą 2 godziny zajęć w tygodniu na kursie językowym. Z tego więc powodu zawsze zachęcam swoich uczniów do dodatkowej pracy samodzielnej w domu, do poświęcenia językowi którego się uczą, choćby 5-ciu minut dziennie. Regularnie. Można oczywiście poczytać lub posłuchać wiadomości, czy czegokolwiek co jest dla nas akurat interesujące, w języku obcym zamiast polskiego, ale można też wejść na którąś z wielu stron poświęconych już stricte samodzielnej nauce języka. Jakiś czas temu proponowaliśmy strony gdzie poćwiczycie rozumienie ze słuchu, dziś kilka propozycji darmowych stron skupiających się na szlifowaniu gramatyki angielskiej i słownictwa, nadających się na poziomy A1-B2.

https://www.ang.pl

Polskojęzyczna strona z bardzo jasno wytłumaczoną gramatyką i przykładami użycia danych struktur oraz ćwiczeniami. Dodatkowo, mamy tu jeszcze nagraną przez profesjonalnego angielskiego lektora wymowę – co może być szczególnie cenne dla początkujących. Prócz ćwiczeń gramatycznych, znajdziemy tu jeszcze angielski słownik tematyczny z kolorowymi zdjęciami i nagraniami mp3, idiomy angielskie i czasowniki frazowe, przysłowia, zwroty z języka potocznego i slangu, a także wyrażenia z języka biznesowego podzielone na kategorie.


http://www.e-ang.pl/
Nie trzeba się na niej rejestrować, ale zalogowane osoby mogą korzystać z systemu powtórek słownictwa, mają dostęp do Panelu Edukacyjnego oraz mogą tworzyć własne zestawy słówek.
Oprócz słownictwa, znajdziemy tu przystępnie wytłumaczoną w j.polskim gramatykę z przykładami i ćwiczeniami online. Dostępne są także kompletne lekcje podzielone tematycznie (w każdej jest tekst z quizem, materiał do słuchania z quizem, materiał gramatyczny z linkami do ćwiczeń oraz słownictwo z danego tematu). Jeśli chcecie trochę rozrywki, są też popularne piosenki z ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu.


http://znamangielski.com/index.html
Kolejna polska strona, na której znajdziemy mnóstwo ćwiczeń gramatycznych i leksykalnych (tę samą grupę słów można przerabiać w kilku interaktywnych zadaniach, a także uczyć się słownictwa na obrazkach). Są tu dostępne wyjaśnienia, tłumaczenia konkretnych zwrotów i porady językowe, lekcje wideo z YouTube, śmieszne filmiki po angielsku, dodatkowo co tydzień pojawia się na stronie głównej żart tygodnia (zabawne tłumaczenie polskiego wyrażenia na język angielski) i typowy dla Polaków błąd tygodnia (oczywiście ze wskazaniem na poprawną formę).

https://test-english.com

Strona całkowicie w języku angielskim, skupiająca się głównie na ćwiczeniach – jak nazwa wskazuje, w formie testów. Wyjaśnienia gramatyki są dostępne już po otwarciu wybranego zagadnienia, w osobnej zakładce, ponadto wyjaśnienia wyskakują również, jeśli zdarzy się nam udzielić błędnej odpowiedzi. Na początku można sobie zrobić samodzielny test językowy, by wiedzieć z jakiego poziomu ćwiczenia będą dla nas najbardziej odpowiednie. Testy są podzielone na kilka sekcji: gramatykę, słuchanie, czytanie, użycie angielskiego, pisanie.

https://www.esl-lounge.com/student/

Tu także wyjaśnienia są w j.angielskim, ale podane w prosty sposób, z konkretnymi przykładami użycia, również w formie nagranych filmików. Na stronie można poćwiczyć gramatykę, słownictwo, rozumienie tekstów oraz rozumienie ze słuchu, a wszystko podzielone wg poziomów zaawansowania (wcześniej można sobie tu zrobić level test, czyli test poziomujący). Ponadto dostępne są też ćwiczenia przygotowujące do testów językowych (FCE, CAE, CPE, TOEFL, IELTS), ćwiczenia wymowy angielskiej i gry językowe (wisielec, szarady, krzyżówki, rekonstrukcja tekstu). Dodatkowym bonusem jest sekcja dla uczących się języka hiszpańskiego!

Justyna Strzałka-Kalfas – metodyk Szkoły Językowej Advantis