Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Chcę czytać po angielsku. Część II – dla rozsmakowanych w czytaniu


Pisaliśmy o serwisach, które warto czytać w ramach codziennej prasówki. Polecane nie tylko tym, którzy uczestniczą w kursach języka angielskiego i „nauczyciel im kazał”, ale po prostu dla ciekawych świata. Poniżej serwisy, które dostarczają codziennej dawki newsów, ale obfitują też w artykuły dłuższe, analizy, komentarze, opinie. Językowo są to teksty dla ambitniejszych, więc nudy nie będzie. Część serwisów jest płatna od pierwszego artykułu, niektóre pozwalają na bezpłatną lekturę kilku artykułów w miesiącu, a Guardian pozwala czytać się za darmo, aczkolwiek prosi o dobrowolne datki. Dostajemy za to wartościowe dziennikarstwo.

The New York Times www.nytimes.com – Jak sama nazwa wskazuje, znajdziecie tam dużo treści związanych z USA, ale nie dajcie się zmylić – NYT wie mnóstwo o świecie. Motto gazety, które towarzyszy mu od 1896 roku miało ją odróżnić od ówcześnie wydawanych szmatławców: Wszystkie wiadomości, które nadają się do druku (All The News That’s Fit To Print). Dodatkowo bardzo przyjemny serwis dotyczący gotowania.

The Guardian https://www.theguardian.com/international – Jedna z największych brytyjskich gazet The Guardian świętowała w zeszłym roku swoje 200-lecie. Strona „international” dotyczy całego świata. Ogrom wiadomości, newsów, newsików, analiz, opinii. Osobna sekcja Lifestyle dla tych, którzy wolą lżejsze treści.

Financial Times www.ft.com – Nie dajcie się zmylić: nie trzeba być finansistą by czytać Financial Times, choć nie zaszkodzi. Gazeta, o globalnym zasięgu, zajmuje się przede wszystkim gospodarką i finansami, ale nie pomija wiadomości ze świata. Jej sobotnie wydanie słynie z publikacji na temat kultury i sztuki.

The New Yorker – www.newyorker.com – To akurat tygodnik, który podejmuje tematykę społeczna, polityczną i kulturalną. Znów bardziej amerykański, zdecydowanie opiniotwórczy. Znany z eseistyki, reportaży, opinii.

The Onion www.theonion.com – „And now for something completely different” – jak mawiał Monty Python. The Onion to serwis satyryczny. Prześmiewcze artykuły, zmyślone badania, żarty wszelakie, które jednak często skłaniają do przemyśleń na temat stanu świata.

Maria Gutowska – metodyk Szkoły Językowej Advantis