Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Chcę czytać po angielsku – gdzie zacząć?


W czasie kursów językowych zachęcamy uczniów, żeby sięgali po tak zwane autentyczne materiały, czyli oglądali filmy w oryginalnych wersjach językowych, sięgali po książki, słuchali muzyki itd. Najtrudniejszy jest zazwyczaj pierwszy krok – który film wybrać, jaką książkę kupić, kto śpiewa poprawnie – i czasami zrobienie go zajmuje długie miesiące. Dlatego poniżej znajduje się lista stron internetowych, na które wystarczy wejść i coś zawsze się znajdzie do przeczytania lub oglądnięcia. Tak na szybko. Czytanie zagranicznych wiadomości pozwala zobaczyć szerszą perspektywę wydarzeń. Poza tym niezwykle często zdarza się, że czytamy o czymś w serwisie angielskim znacznie wcześniej niż w polskim. Można zabłysnąć w towarzystwie 😉.

BBC – bbc.com – British Broadcasting Company. Ogromna instytucja, nazwa chyba wszystkim znana. BBC ma kanały telewizyjne i radiowe, a także znakomity serwis z materiałami do nauki angielskiego (link), oraz stronę internetową.

Strona BBC doskonale sprawdza się jako prasówka do porannej kawy. Tytuły artykułów nic nie ukrywają, towarzyszy im zawsze zdjęcie, więc od początku mniej więcej wiadomo o czym traktują. Teksty wiadomości są zazwyczaj krótkie. W głębi strony zamieszczane są także dłuższe analizy i komentarze. Dodatkowo w kategorii „REEL” znajdują się kilkuminutowe filmy na bardzo rozmaite tematy.

CNN – cnn.com – Cable News Network. Tym razem gigant amerykański. Również doskonałe uzupełnienie wiedzy na temat najnowszych wydarzeniach. Mimo, że CNN to przede wszystkim telewizja, to ich strona internetowa sprawdza się również doskonale jako gazeta. Obok tekstów znajdziemy obfitość krótkich video z wiadomościami.

Aljazeera – aljazeera.com – szeroko znana jako telewizja. Mnogość wiadomości, nieustannie aktualizowanych. Łatwo tu uzupełnić wieści ze świata bliższego i dalszego. Występuje również w nieco odmiennej wersji północno-amerykańskiej – link.

Reuters – reuters.com – słynna Agencja Reutera, na którą powołują się bardzo często inne media. Dostarcza informacji z 200 miejsc na świecie. Doskonałe źródło informacji dla wnikliwych i tych, którzy lubią wiedzieć pierwsi. Łatwa możliwość poszukiwania wieści z różnych części świata.

I ostatnie źródło. W kategorii: „Nic nie rozumiem. Wszystko mnie wkurza, bo jest za trudne.”: newsinlevels.com – wiadomości stworzone specjalnie dla uczących się i rozpisane na trzech różnych poziomach trudności. Codziennie pojawiają się dwie świeże wiadomości, co na dobry początek powinno wystarczyć. Jak nie uda się przeczytać do kawy, to można ich także wysłuchać w drodze do pracy.

Maria Gutowska – metodyk Szkoły Językowej Advantis