Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

TIK – TAK, czyli rzecz o zarządzaniu czasem od szkoły językowej!

|

Większość z nas boryka się z tematem zarządzania czasem. Zdarza się, że podejmujemy świadome wysiłki, aby doskonalić się i zdobyć nowe umiejętności w tym obszarze.  Poniżej zwięźle przedstawiam technikę  pomodoro, która wpisuje się w temat zarządzania czasem, działaniami. 

Jest to metoda zarządzania czasem opracowana w latach 80. przez Francesco Cirillo. Technika Pomodoro została nazwana od zegara kuchennego w formie pomidora, którego Cirillo użył w swoich eksperymentach.

W pierwszej kolejności wybieramy zadanie/a, które mamy zrealizować, ustalany kolejność w jakiej będziemy je wykonywać.  Przygotowujemy narzędzie za pomocą którego będziemy mierzyć czas np.: zegar, komórkę itp. 

Technika polega na tym, że pracujemy w 25 minutowych odcinkach czasu, po których robimy 5 minutową przerwę. Po przerwie pracujemy, uczymy się kolejne 25 min i ponownie robimy 5 minut przerwy.  Gdy zrealizujemy 4 takie cykle (25 min+5 min) możemy zrobić dłuższą przerwę np.: 25 – 30 minut. Technika pomaga skutecznie uczyć się, pracować, realizować zadania, utrzymać koncentracjękoncentracje na odpowiednim poziomie. Minimalizuje również wszelkie rozproszenia. Wzrasta nasze poczucie sprawczości i efektywność.

W ramach jednego odcinkaodcinak 25- minutowego możemy zrealizować kilkaklika zadań lub część większego. Możemy uczyć się np.: języka angielskiego, niemieckiego, czy włoskiego np.: powtarzając słówka, czy czytając literaturę w obcym języku. 

Zachęcam do próby, choćby kilku 25 minutowych odcinków.  

Zobacz nasze pozostałe wpisy oraz wpisy w serwisie LinkedIn

Skontaktuj się z nami i umów zajęcia w swojej firmie