Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Czy można pomóc sobie w nauce słownictwa?


Ucząc się nowych słówek stawiajmy sobie realne cele. Lepiej nauczyć się jednego słowa dziennie niż planować zapamiętanie kilku stron ze słownika. Można poprosić swojego nauczyciela, aby wysyłał nam jedno słówko dziennie mailem, w skali miesiąca to już 30 słówek, każdy się zgodzi, że jest to realna opcja i nie wymaga od nas zbyt dużo wysiłku.

Ważne jest, aby uczyć się nowych słówek w kontekście, tak więc staraj się zapamiętywać całe zwroty a nie pojedyncze słówka, można też tworzyć sobie powiązania tematyczne z innymi słowami, np mając do zapamiętania słówko ’deadline’, zapamiętaj także czasownik, z którym ’deadline’ jest często wykorzystywane – ’meet a deadline’ i typowe określenia dla tego słowa, np ’tight/strict deadline’.

Interakcja pomaga w zapamiętywaniu, więc ćwicz z innymi tak często jak to możliwe, staraj się stwarzać sobie sytuacje, w których musisz użyć tych słówek, jeśli nawet nie w rozmowie z innymi, to możesz ćwiczyć samemu ze sobą.

Zawsze staraj się ’aktywować’ nowo poznane słowo, użyj go w zdaniu, w języku mówionym albo pisanym, nie pozwól aby zostało zapomniane w zeszycie czy na kartce z ćwiczeniami. Warto też upewnić się, że uczymy się słówek, które są nam potrzebne i które wykorzystamy.

Czasem warto skojarzyć sobie nowe słówko z takim, które już znamy. Przykład z ostatnich moich zajęć – uczeń wspomniał, że zawsze mu się myli na lotnisku ’arrivals’ i ’departures’, podpowiedziałam mu, że może skojarzyć sobie ’departures’ z ”deportacją”. Przyznał, że to dobry pomysł i już więcej nie pomyli odlotów z przylotami.

W nauce słownictwa powinniśmy znaleźć metodę, która najlepiej nam pasuje. Istotne jest, aby mieć ”oczy i uszy” otwarte na angielskie słowa, które niezaprzeczalnie otaczają nas w dzisiejszych czasach, czy to w formie pisemnej czy słuchanej. Powinniśmy też zaakceptować fakt, że błędy są nieodłącznym elementem nauki i robiąc codziennie małe kroczki jesteśmy w stanie osiągnąć nasze założone cele.

Margarita Kaleta – Metodyk szkoły językowej Advantis