Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Prokrastynacja – słów kilka


Wyobraź sobie, że właśnie masz zasiąść do nauki słówek, nagle przypominasz sobie, że na pusty żołądek  nie można zaczynać tak absorbującej czynność jak nauka. Trzeba zrobić przekąski. No i herbatę. Coś do picia zawsze musi być na podorędziu. Skoro już jesteś w kuchni, to warto uporządkować szufladę z przyprawami, zetrzeć kurz z półek, wyjąć naczynia ze zmywarki. Kiedy już masz to wszystko za sobą, okazuje się, że zrobiła się pora obiadu, po obiedzie kawa i deser. Oto nastąpił wieczór. Wielkie plany znowu spełzły na niczym. Z mocnym postanowieniem poprawy, odkładasz wszystko na jutro… Będzie przecież lepiej.

Prokrastynację pokonać trudno, ale starać się trzeba. Oto kilka sposobów na dobry początek

Plan działania – szczegółowa lista dla jednych będzie kluczem do sukcesu, inni stracą tylko czas na jej opracowanie by koniec końców i tak odwlekać realizację kolejnych punktów. Nie chodzi o to by nie tworzyć ich wcale, lecz by robić to z głową. Aby uniknąć frustracji, nie zakładaj wielkich celów na samym początku, jednak aby uniknąć nudy, nie uciekaj w te najprostsze. Uporządkuj zadania od najłatwiejszego, do tego którego wykonanie jest najtrudniejsze. To pomoże Ci stopniowo nabierać pewności siebie – nic tak nie motywuje jak sukcesy.

Małe kroczki – budowanie nawyku

Nie sposób nie połączyć ich z pierwszym punktem. Zacznij od pięciu słówek dziennie, dojdzie do nich kolejnych pięć i tak dalej. Pamiętaj o powtórkach, nie zapominaj o wiedzy już poznanej. W tym punkcie nieoceniona będzie metoda Kaizen, z którą już mieliście okazję zapoznać się w jednym z naszych artykułów. Tych, którzy jeszcze jej nie znają, zachęcamy do jego przeczytania

Nastawienie

Nie zaczynaj pracy z negatywnymi emocjami odnośnie aktualnych umiejętności. „Muszę się nauczyć”, „to wstyd, że jeszcze tego nie umiem” zamień na „chce się nauczyć”. Miej jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć i kim chcesz się stać. Nie daj się zwieść, że wygrasz z prokrastynacją od razu. Konieczne będzie nauczenie się kontrolowania jej i zachowanie uważności – kiedy nauczysz się tego, od razu zauważysz kiedy zaczynasz wpadać w jej sidła i podejmiesz kroki by nie dać się temu nawykowi. Bo tym właśnie ona jest – nawykiem, którego możesz się oduczyć.

Ewa Grześkow – specjalistka do spraw kadr szkoły językowej Advantis