Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Jesteś wzrokowcem czy słuchowcem?


Uczniowie często pytają mnie jak nauczyć się nowych słówek szybko i efektywnie. Niestety, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy z nas uczy się inaczej.

Na początku powinniśmy zdać sobie sprawę z tego jakim typem ucznia jesteśmy.

Wzrokowcy wolą czytać i robić notatki, chętnie wykorzystują fiszki (te gotowe, kupione albo też zrobione własnoręcznie) i karteczki post it notes, które można przykleić na lustrze, komputerze czy lodówce. Na pewno warto również wspomnieć o materiałach autentycznych – artykułach z prasy anglojęzycznej czy dziełach literackich. Te ostatnie nie tylko dla osób na wyższych poziomach językowych, możemy np wypożyczyć z British Council tzw Graded Readers, czyli uproszczone wersje znanych pozycji literackich, są one poziomowane, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcemy skorzystać z uproszczonych wersji artykułów prasowych, możemy skorzystać ze strony Instant Ideas, gdzie zamieszczane są bieżące (aktualizowane co tydzień) i poziomowane artykuły z prasy brytyjskiej i amerykańskiej. Niestety, obecnie jest to strona z płatnym dostępem, ale możemy też otrzymać materiały w bezpłatnej wersji próbnej.

Słuchowcy natomiast preferują nagrać sobie nowe słówka i później je odsłuchiwać.

Jeśli lubisz słuchać muzyki, możesz nauczyć się słów ulubionych piosenek. Pomocna może być strona lyricstraing, na której mamy możliwość uzupełniania tekstów piosenek słówkami. Jeżeli interesuje cię co się dzieje na świecie, możesz posłuchać najnowszych wiadomości na BBC albo prezentacji TED Talk. Warto oglądać angielskojęzyczne filmy z napisami, ogromnym źrodłem krótkich filmików jest youtube, możemy najpierw oglądać bez włączonych napisów, później włączyć angielskie napisy i ewentualnie w kolejnym etapie – polskie. Dużą zaletą wykorzystania słuchania w nauce słownictwa jest możliwość usłyszenia danego słowa w kontekście, a także kwestia odpowiedniej wymowy.

Margarita Kaleta – Metodyk szkoły językowej Advantis