Koronacja królewska – wyjątkowa kultura i wyjątkowe słownictwo w nauce języka obcego!
Jeśli słuchacie naszych Advantisowych wskazówek, aby otaczać się angielskim czytając codzienne gazety i oglądając telewizję, to niewątpliwie traficie na temat zbliżającej się 6 maja koronacji Karola III, króla Wielkiej Brytanii. Poniżej kilka słów z jakimi możecie się przy okazji spotkać. Naszą inspirację stanowił przewodnik (guide) koronacyjny opublikowany przez BBC!
Koronacja królewska – znaczenie dla kultury i słownictwa
Częściowo nadal utajniony plan koronacji Karola III nosi nazwę Operation Golden Orb, czyli operacja królewskie jabłko, przy czym samo słowo orb oznacza po prostu kulę (pomyślcie o orbitach). Ceremonia następuje w czasie nabożeństwa (service) w Opactwie Westminister – Westminister Abbey – i składa się z sześciu zasadniczych części:
- Recognition – rozpoznanie – to moment, kiedy arcybiskup Canterbury przedstawi Karola III jako króla, a zgromadzeni zawołają „God save the King!”.
- Oath – przysięga – Arcybiskup poprosi króla Karola, aby potwierdził, że w czasie swojego panowania (reign) będzie stał na straży prawa oraz Kościoła anglikańskiego. Król położy dłoń na Ewangelii i zobowiąże się „wykonania i dotrzymania” (perform and keep) tych obietnic.
- Anointing – namaszczenie – król zasiądzie wtedy na krześle koronacyjnym i zostanie namaszczony specjalnymi olejami podkreślając duchowy status władcy, który – pamiętajmy – jest jednocześnie głową Kościoła anglikańskiego.
- Investiture – inwestytura – dokładny moment koronacji, kiedy król po raz pierwszy w życiu założy koronę (crown) św. Edwarda (wykonana w 1661, złoto, rubiny, szafiry i inne, waży dwa kilo).
- Enthronement – intronizacja – w tej części ceremonii król obejmie tron. Być może będzie na niego nawet wyniesiony fizycznie przez arcybiskupa, biskupów i innych parów królestwa.
- Homage – hołd – książę William, kolejny do tronu, uklęknie i złoży hołd królowi Karolowi III.

Ceremonia nie jedno ma imię!
Następnie koronowana zostanie królowa małżonka – Queen Consort. Ceremonia jest tu nieco prostsza, bo królowa nie składa przysięgi. Zostanie jednak namaszczona, koronowana (korona wykonana w 1911 roku, srebro, trzy niezwykłe diamenty Cullinan, waży 560 gramów) i intronizowana. Para królewska opuści opactwo przy dźwiękach hymnu narodowego (national anthem).
Słownictwo po angielsku – wyjątkowe skarby, cenniejsze od korony
Jak widzisz, takie elementy kultury jak koronacja i sam fakt pozostawania monarchią składają się na absolutnie wyjątkową pozycję Wielkiej Brytanii, ale też na wyjątkowy zasób słownictwa. Warto je poznać, niezależnie od tego czy języka uczysz się w celach biznesowych czy po prostu celem „dogadania się”!
Zobacz nasze pozostałe wpisy oraz wpisy w serwisie LinkedIn
Następny krok
Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania lub chcielibyście otrzymać ofertę zapraszamy do kontaktu.