Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Piosenka jest dobra na… angielski

03.09.2024

Doskonale wiemy o tym, że język angielski jest wszędzie wokół nas. Tak, to oczywistość, którą słyszymy z ust naszych lektorów, nauczycieli, kogokolwiek, kto zna ten język lepiej niż przeciętnie. Szukamy dla siebie dobrej przystani w nauce – otaczamy się książkami (to dobrze), uczęszczamy na kursy języka angielskiego dla firm w Krakowie, Warszawie lub online (doskonale), lecz może przyjść taka chwila, kiedy będziemy pragnęli „pobyć” z językiem nieco inaczej, bardziej indywidualnie.

Próbujemy zapamiętać zasady, wyuczyć się słownictwa, odnaleźć zastosowanie Past Simple czy Present Continuous – gdziekolwiek poza sferą zajęć, czy rozmów z drugim człowiekiem. W chwili, kiedy będziemy sami. Wtedy pojawia się muzyka – jedno z najwspanialszych narzędzi do nauki języka, jakie możemy wykorzystać. W jaki sposób?

Po pierwsze – gdy słuchamy piosenek, odruchowo zaczynamy nucić melodię, która ukrywa się za słowami. Melodia jest pierwsza, ona tworzy swoisty fundament w naszej pamięci. Jeśli zaś zdołamy wykorzystać ją do nauki lub po prostu polubienia języka, będzie nam dużo łatwiej, ponieważ kiedy melodia gra w naszym umyśle, zaczynamy słyszeć słowa. Z pewnością niejednokrotnie powtarzamy również te niewłaściwe, które nie pojawiają się w piosence, te, które podpowiada nam… intuicja? skojarzenia? Wtedy zaś pojawia się zainteresowanie prawdziwymi tekstami. Te z kolei są ogólnie dostępne w internecie i pozwalają nam na to, by zrozumieć słowa danej piosenki.

Cóż, dajmy na to piosenkę Flowers Miley Cyrus – słowa refrenu dają nam wyrazy: „buy”, „flowers”, „talk” „hold my hand”. Jeśli język angielski jest dla nas czymś nowym, możemy poczuć się bezpiecznie, bo wokalistka śpiewa wyraźnie, dając nam kilka przydatnych słów i zwrotów. Te zaś doskonale „zakorzenią” się w naszej pamięci. Jeżeli zaś uczymy się języka od dawna – w piosence tej odnajdziemy na przykład: „no remorse”, „no regret”, „I forgive every word you said”, a to niekoniecznie są proste wyrażenia.

Po drugie – piosenki mogą być dla nas doskonałym nauczycielem gramatyki. Oczywiście, mamy świadomość, że częstokroć gramatyka ta jest w nich uproszczona (aby pasować do melodii, rytmu, etc.), lecz – kiedy tylko sobie to uświadomimy – możemy stworzyć „playlistę” hitów, które w bardzo przystępny sposób podpowiedzą nam, co wybrać i kiedy.

Przykłady? Oto one:

  • She loves you od The Beatles – trzecia osoba liczby pojedynczej otrzymuje końcówkę „-s”.
  • If you tolerate this, your children will be next od Manic Street Preachers – pierwszy tryb warunkowy.
  • What do you want from me? od Pink Floyd – budowa pytania typu „QuASI”.

To tylko przykłady, w jaki sposób najzwyklejszy tytuł jest w stanie podpowiedzieć nam konstrukcję gramatyczną. Z pewnością mamy w pamięci niezliczoną ilość piosenek, zawierających te lub inne gramatyczne ciekawostki – często głęboko w tekście (Rolling in the Deep od Adele, gdzie możemy odnaleźć zastosowanie czasowników modalnych w przeszłości). Wystarczy poszukać.

A teraz pomyślmy… Nasze playlisty na Spotify lub YouTube wypełnione są przebojami. Podśpiewujemy je, choć nie zawsze zastanawiamy się nad tym, jakie kryją w sobie językowe skarby. A gdybyśmy spróbowali skupić się nad tymi piosenkami, przeszukali je w poszukiwaniu słówek, wyrażeń, czegokolwiek – wszystkich tych elementów, które są dla nas pomocne lub nawet konieczne, kiedy uczymy się języka? W ten sposób moglibyśmy wykreować perfekcyjne narzędzie dla nas samych, wsparcie w przebywaniu z tym językiem – także w chwilach, gdy nie mamy możliwości lub może i siły na klasyczną naukę na kursie języka angielskiego w szkole językowej, w firmie czy online.

Potraktujmy więc piosenki nie tylko jak miłe dla ucha dźwięki, ale także jak świetnego towarzysza, który pomaga nam w procesie nauki obcego języka, niezależnie od naszego poziomu zaawansowania.

Autor tekstu: Paweł Pietrzak

Zobacz nasze pozostałe wpisy oraz wpisy w serwisie LinkedIn

Skontaktuj się z nami i umów zajęcia w swojej firmy

Advantis - logo sygnet

Następny krok

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania lub chcielibyście otrzymać ofertę zapraszamy do kontaktu.