Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Ty też możesz poprawić rozumienie ze słuchu cz. 1.


Praktyka czyni mistrza, czyli Ty też możesz poprawić swoje rozumienie ze słuchu!

Niejednokrotnie pomimo wieloletniego uczęszczania na kursy językowe dla firm stacjonarne czy też online,  jedną z największych bolączek uczących się j.angielskiego jest rozumienie ze słuchu. No cóż, wpływa na to wiele czynników…

Po pierwsze, inaczej zapisujemy słowa, inaczej je wymawiamy, stąd pierwsza rada: poznając i zapisując sobie nowe słowo, zapisuj nie tylko jego znaczenie, ale też wymowę, i wcale nie musisz tu używać skomplikowanego alfabetu fonetycznego, twój wewnętrzny kod też się nada, ważne by dla ciebie był zrozumiały. Jeśli zakodujesz sobie nieprawidłową wymowę danego słówka, ciężko będzie ci je wychwycić i zrozumieć słuchając czyjejś wypowiedzi, nieważne czy to język angielski w twojej firmie w Krakowie, wyjazd za granicę, czy też oglądanie programów anglojęzycznych.

Sama wymowa to jednak nie wszystko, wiesz przecież że mamy nieskończoną liczbę akcentów – jedne łatwiej zrozumieć, inne trudniej. Są też takie, których nawet native speakers nie są w stanie zrozumieć 🙂 Tutaj musisz się osłuchać, stąd ważne żeby nie ograniczać się tylko do angielskiego słyszanego w BBC, czy standardowego amerykańskiego.

Kolejny problem, to szybkość wypowiedzi. Na szczęście słuchając nagrań na youtubie masz możliwość zmiany tempa nagrania (jeśli jeszcze tego nie odkryłeś: Ustawienie [ikonka trybiku] → Prędkość odtwarzania). Podcasty dla uczących się języka czasem mają nagranie w tempie wolnym i normalnym, a w życiu codziennym, zawsze możemy poprosić rozmówcę by powtórzył i generalnie trochę zwolnił.

Zbyt mały zasób słownictwa czy problemy z podstawami gramatycznymi także będą ograniczać zrozumienie, pozostaje nad tym pracować. Z drugiej strony, już samo ćwiczenie rozumienia ze słuchu, pod warunkiem że ćwiczysz aktywnie, pomoże ci poszerzać zakres słów i zauważyć stosowane struktury gramatyczne. Jestem pewna że wkrótce dostrzeżesz efekty nie tylko podczas twojego kursu angielskiego online dla firm , ale także używając angielskiego w firmie w Krakowie, Warszawie i gdziekolwiek indziej.  

A jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu?

  • Gdy słuchasz czegoś po raz pierwszy, nie martw się że nie rozumiesz wszystkiego, nie próbuj tłumaczyć sobie wszystkiego. Skup się na ogólnym przekazie, na tym jaki jest sens wypowiedzi. Dopiero później zwróć uwagę na bardziej szczegółowe informacje. Wybierz kilka nowych słów czy zwrotów jakie chciałbyś zapamiętać.
  • Pracując samodzielnie nad poprawą zrozumienia, próbuj korzystać z nagrań do jakich dostępna jest transkrypcja tekstu oraz pytania na zrozumienie, z możliwością sprawdzenia poprawności odpowiedzi. Do transkrypcji przejdź jednak dopiero gdy wysłuchasz już nagranie minimum raz, albo i dwa.
  • Słuchaj nagrania śledząc jednocześnie jego zapis – zwróć też uwagę na melodię języka, na to jak kilka słów może połączyć się w jeden dźwięk, jak słowa są inaczej wymawiane z osobna, a inaczej gdy występują w zdaniu, jak „połykane” są czasem niektóre literki (tzw. reductions), przyjrzyj się stosowanym strukturom gramatycznym, spróbuj rozpoznać te których wcześniej się uczyłeś.
  • Szczególnie na niższych poziomach zaawansowania, słuchaj tego samego nagrania wiele razy. Po fazie słuchania czynnego, słuchaj tego samego również pasywnie, puszczając je np. podczas wykonywania prac domowych, spaceru, czekania w kolejce, czy podczas jazdy samochodem. Gdy będziesz wielokrotnie słuchał tego co jest już dla ciebie zrozumiałe (bo przecież pomógł ci skrypt i słownik), będą zapadały ci w pamięć całe zwroty, poprawisz swój zasób słownictwa i poprawność gramatyczną. Na wyższych poziomach nie musisz już słuchać tego samego wielokrotnie, skup się za to na osłuchiwaniu się z jak największą liczbą użytkowników języka, by przyzwyczaić się do różnych akcentów i wzorców językowych.
  • Skup się na tym co robisz – pomoże ci dobór treści, które są dla ciebie osobiście interesujące czy przydatne. Dłuższe nagrania podziel sobie na kilka sesji.
  • Na koniec przypomnę o regularności i wyznaczeniu sobie realnej dla ciebie na codzień ilości czasu jaki poświęcisz na szlifowanie tej niełatwej umiejętności.
  • Przede wszystkim miej dobre nastawienie. Pamiętaj, że „praktyka czyni mistrza” i nawet jeśli teraz mało co rozumiesz, dzięki ćwiczeniom będzie tylko coraz lepiej.

Propozycje stron internetowych jakie mogę polecić do samodzielnego ćwiczenia, w następnym wpisie.

Justyna Strzałka-Kalfas – Metodyk szkoły językowej Advantis