Skip to main content

Platforma raportowania Logowanie

Jak wybrać właściwy pokój w hotelu? Krótki poradnik od szkoły językowej!


Wyjeżdżasz w podróż służbową, podczas której będziesz miał możliwość wdrożenia w życie tego, czego nauczyłeś się w czasie swojego szkolenia językowego dla firm? A może robisz sobie krótki urlop od pracy i kursu języka angielskiego w biznesie? Jeśli temat hotelu nie został tam wystarczająco omówiony, zapraszamy na krótki przewodnik po rodzajach pokoi hotelowych, gdyż szczególnie w przypadku większych hoteli naprawdę można się pogubić w gąszczu oferowanego zakwaterowania.

• Single Room → prosta sprawa, pokój jednoosobowy, więc jedno łóżko.

• Double Room → pokój dwuosobowy z jednym podwójnym (dwuosobowym) łóżkiem lub czasem dwoma pojedynczymi łóżkami złączonymi z sobą.

• Twin Room → pokój dwuosobowy z dwoma pojedynczymi łóżkami.

• Triple Room → pokój trzyosobowy, z trzema pojedynczymi łóżkami, lub jednym podwójnym i jednym

pojedynczym.

• Quad → pokój czteroosobowy, z dwoma podwójnymi łóżkami lub inną konfiguracją łóżek umożliwiającą nocleg

czterem osobom.

• Suite (czytaj tak jak 'słodki’ czyli 'sweet’) → apartament, czyli pokój dzienny z osobną sypialnią (a w przypadku '2-bedroom suite’ – dwoma sypialniami, '3-bedroom suite’ – trzema sypialniami). Apartament może też posiadać aneks kuchenny (kitchenette), czy prywatny taras lub balkon.

• Junior Suite → mniejsza wersja apartamentu, gdzie z sypialni jest wydzielona strefa dzienna, jest to jednak nadal tylko jedno pomieszczenie. Zazwyczaj bardziej przestronne niż standardowy pokój, często posiada dodatkowe

udogodnienia.

• Connecting Rooms / Interconnecting Rooms → dwa osobne pokoje położone obok siebie, połączone wewnętrznymi drzwiami. Idealne dla rodzin z dziećmi, lub grup znajomych podróżujących razem, gdy nie chcemy specjalnie wychodzić na korytarz, by przejść z pokoju do pokoju.

• Adjoining Rooms → w większości hoteli używa się tego zwrotu na określenie tego samego co Connecting Rooms, jednak w niektórych hotelach może się zdarzyć że będą to dwa pokoje jedynie ze sobą sąsiadujące, bez łączących je

drzwi wewnętrznych.

• Adjacent Rooms → dwa lub więcej pokoi położonych naprzeciwko siebie albo obok siebie, ale bez możliwości

przejścia z jednego do drugiego nie wychodząc na korytarz. Idealne dla podróżujących ze sobą grup znajomych lub

rodzin.

• Family Rooms → pokoje rodzinne, w zależności od hotelu 1 duży pokój z wystarczającą ilością łóżek by pomieścić całą rodzinę, lub 2 czy nawet 3 osobne sypialnie połączone drzwiami (connecting lub adjoining rooms). Zazwyczaj bardziej przestronne niż standardowe pokoje i podobnie jak apartamenty mogą także oferować dodatkowe udogodnienia, jak np. aneks kuchenny.

Na koniec warto wspomnieć że w zależności od miejsca powyższa terminologia może się nieco różnić, więc zawsze warto dodatkowo się upewnić bezpośrednio w hotelu, w którym planujemy się zatrzymać.

Justyna Strzałka – Metodyk Szkoły Językowej Advantis